Sytuacja jest tragiczna. Apelują do premier Szydło ws. ASF

Warszawa, 22-09-2017

Starostowie czterech powiatów zaapelowali do premier Beaty Szydło o natychmiastową pomoc w związku z pojawianiem się kolejnych ognisk ASF.

Sytuacja w powiecie bialskim, radzyńskim, parczewskim i włodawskim jest bardzo trudna. W tym roku na ich terenie pojawiło się kilkadziesiąt ognisk wirusa ASF.

- Uważamy że ministrowie rolnictwa i środowiska nie prowadzą właściwych działań. Dlatego w liście do pani premier zwracamy się z prośbą aby to premier stanęła na czele sztabu kryzysowego, bo pełnomocnik rządu powołany do tych zadań, sobie nie radzi - powiedział "Dziennikowi Wschodniemu" starosta bialski Mariusz Filipiuk.

Dlatego wraz ze starostami radzyńskiego, parczewskiego i włodawskiego, Filipiak wystosował apel do premier Beaty Szydło o natychmiastową pomoc. Domaga się także jak naszybszej wypłaty rekompensat za ubite świnie.

- Dzisiaj nikt nie mówi rolnikom, co mają robić dalej – mówi cytowany przez „DW” starosta bialski.

Odstrzał dzików za mały

Włodarze zwracają poza tym uwagę, że należy maksymalnie zintensyfikować odstrzał dzików, które są wektorem choroby.

- W tym roku odstrzał dzików na terenie województwa lubelskiego jest na poziomie 28 proc. To jest skandal. Wybija się ludziom zdrowe świnie, a dziki chodzą w lasach. Ten odstrzał powinien sięgać 70 lub 80 proc. To jest możliwe, ale brak jest koordynacji we władzach Polskiego Związku Łowieckiego - oburza się w "DW" Filipiuk.

Źródło: oprac. Kamila Szałaj, Redakcja AgroNews

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej
„POLSUS"
ul. Ryżowa 90
02-495 Warszawa
tel. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: polsus@polsus.pl


Modernizacja strony internetowej www.polsus.pl z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2015

 

Projekt i wykonanie CFTB.PL