Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii
w sprawie potwierdzenia wystąpienia czterdziestego czwartego przypadku afrykańskiego
pomoru świń u dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej


Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia czterdziestego czwartego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.
Czterdziesty czwarty przypadek padły dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Kolonia Cisówka (gmina Michałowo, powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 2 km od granicy polsko-białoruskiej. Od padłego dzika pobrano próbkę do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu tej choroby. Badanie wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 26 marca 2015 r.) potwierdziło obecność materiału
genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanej próbce. Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, iż 44. przypadek ASF u dzików na terytorium Polski, zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Źródło:GIWPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand