Od ponad siedmiu lat trwa w Polsce walka z afrykańskim pomorem  świń.  Przede wszystkim jest to odstrzał dzików i  bioasekuracja. Jeśli wirus dostanie się do gospodarstwa, to skutkiem tego  jest wybicie wszystkich świń nie tylko w gospodarstwie,  ale także w promieniu 1 km od ogniska oraz ich utylizacja. Są to ogromne koszty dla budżetu państwa. ASF powoduje ogromne straty ekonomiczne dla rolników i przetwórców wynikające  m. in. z ograniczeń  w przemieszczaniu zwierząt hodowlanych i z zakazu  eksportu mięsa.   

Natomiast w  ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO) zgłoszony został projekt, którego celem jest stworzenie systemu monitorowania stad dzików za pomocą GPS, tak, by służby miejskie mogły reagować od razu, a nie dopiero na indywidualne zgłoszenia Poznanianek i Poznaniaków. Zwierzęta miałaby zakładane obroże z systemem GPS w momencie ich pierwszego odłowu, a przy następnych próbach następowałaby konserwacja nadajników. Dodatkowo w ramach projektu planowane jest udostępnienie wglądu w ten system mieszkańcom za pomocą aplikacji Smart City i systemu map na miejskiej stronie internetowej, tak by mieszkańcy sami mogli unikać kontaktu ze zwierzyną oraz by sami mogli zgłosić wniosek o wywóz dzików na bardziej odludne tereny. Planowane jest też, by w przypadku obecności dzików w promieniu 100 m od telefonu użytkownika Smart City, dostawał on powiadomienie o obecności dzików w okolicy, by mógł tym samym zachować zwiększoną ostrożność.

Należy  zaznaczyć, że idea projektu obywatelskiego  jest  sprzeczna z przepisami UE, tj. ROZPORZĄDZENIEM WYKONAWCZYM  KOMISJI (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającym szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ROZDZIAŁ V,   art. 45 pkt a), które stanowczo zabraniają przemieszczania dzików na terenie kraju członkowskiego. Problem dzików  w miastach nie jest odosobniony, jednak walka z nimi nie może polegać na monitorowaniu i „podrzucaniu” zwierząt komuś innemu. Konieczny jest odstrzał.

Projekt dostępny pod linkiem: https://pbo22.um.poznan.pl/i/pbo22/proposal/32NAVIdziki__GPS_dla_dzik%C3%B3w

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand