Departamenty rządowe w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej testują plany awaryjne na wypadek dotarcia na wyspy afrykańskiego pomoru świń w ramach ćwiczenia Holly. Ogólnokrajowe ćwiczenia symulujące wybuch afrykańskiego pomoru świń odbyły się w drugiej połowie lipca w celu przetestowania rządowych planów powstrzymania i wyeliminowania choroby. Chociaż na wyspach nigdy nie doszło do wybuchu ASF, symulowane ćwiczenia są ważną częścią działań w zakresie zapobiegania potencjalnej epidemii.

W ramach ćwiczeń ,,Exercise Holly” Agencja Zdrowia Zwierząt i Roślin, Defra, rząd szkocki, walijski oraz Departament Rolnictwa, Środowiska i Spraw Wiejskich w Irlandii Północnej (DAERA-Ni) współpracują nad efektywnym przebiegiem testów rządowych planów awaryjnych w odpowiedzi na ogólnokrajową epidemię ASF, umożliwiając zespołom z całego kraju współpracę w celu oceny stanu gotowości Wielkiej Brytanii do zarządzania taką epidemią.

„Ryzyko pojawienia się ASF w Wielkiej Brytanii jest ciągle obecne i wystąpienie tej choroby na naszym terytorium miałoby druzgocący wpływ na lokalny przemysł wieprzowy. Aby możliwie najbardziej ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia się choroby, testujemy nasze plany awaryjne, co da nam pewność, że jesteśmy gotowi sprawnie zarządzać potencjalną epidemią tej choroby.” - zawarto we wspólnym oświadczeniu czterech głównych lekarzy weterynarii.

Wielka Brytania będzie również dążyć do zidentyfikowania problemów i potencjalnych ulepszeń w politykach, planach, instrukcjach, procedurach i strukturach stosowanych w reakcji na epidemię, które pomogą im ulepszyć sposób zarządzania wszelkimi możliwymi przyszłymi epidemiami. Rząd Wielkiej Brytanii stale monitoruje epidemie chorób na całym świecie, aby ocenić czy istnieje ryzyko dla kraju i podejmuje działania w celu ograniczenia rmożliwości dotarcia choroby.

Raport z doświadczeń, wraz z wszelkimi ulepszeniami wdrożonymi w celu wzmocnienia planów awaryjnych, zostanie opublikowany po zakończeniu testów.

Źródło: www.gov.uk

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand