Podczas wtorkowej małej giełdy niemieckiej ustanowiono historycznie niską stawkę – poniżej 1,30 €/kg, jednak zrzeszenie VEZG nie zdecydowało się na kolejną obniżkę i pozostawiono cenę bez zmian, czyli 1,25 €/kg, co w naszej walucie daje 5,65 zł. W Polsce, podobnie jak przed tygodniem, cena nie zmieniła się i najlepsze oferty oscylują maksymalnie w okolicach 6 zł/kg w klasie E.

To koniec dobrych wiadomości, ponieważ stawka ta jest mocno poniżej kosztów produkcji, które wydają się rosnąć z tygodnia na tydzień. Sytuacji nie poprawia również pogłębiający się problem ASF, który w tym roku osiągnął już zeszłoroczną liczbę ognisk. Rolnicy nie wierzą w zapewnienia szefa Resortu Rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii o skutecznym zwalczaniu choroby. Tak samo mało wiarygodne wydają się dane podane przez Łowczego Krajowego PZŁ o zmniejszającej się populacji dzików. Rolnicy poddają dyskusji działania MRiRW i Głównego Lekarza Weterynarii podjęte w celu walki z ASF. Duże zastrzeżenia budzi wybijanie stad w promieniu kilku kilometrów od wykrycia ogniska bez badań stwierdzających chorobę. Wydaje się wręcz, że obecnie, najskuteczniejszą dla służb walką z ASF jest właśnie likwidacja kolejnych stad.

Kolejnymi niepokojącymi informacjami są chińskie plany utworzenia w Argentynie ferm świń, całkowicie uniezależniające Chiny od importu wieprzowiny z Europy. Obecnie jedyną przeszkodą jest opór społeczny w docelowym kraju inwestycji. Jednakże mając na uwadze z jaką determinacja i skutecznością Pekin odbudował pogłowie świń, plan ten może zostać wkrótce zrealizowany.

Na chwilę obecną Chiny dalej poszukują ewentualnych kontrahentów do sprowadzenia mięsa i prowadzą teraz kontrole w zakładach we Francji. Warto podkreślić, że każda kolejna partia wieprzowiny, która opuści rynek europejski, może tylko i wyłącznie wpłynąć pozytywnie na cenniki nie tylko w Francji, ale i w całej Europie. Chłodnie w Niemczech są pełne, a do poprawy koniunktury konieczne jest szybkie upłynnienie tych zapasów. W innym przypadku exodus producentów wieprzowiny w Niemczech i Polsce będzie postępował. Nie wiadomo jednak, co będzie za 3-4 miesiące, kiedy nagle okaże się, że brakuje świń na rynku.

Bartosz Czarniak

Źródło: https://www.facebook.com/Pomorsko-Kujawski-Zwi%C4%85zek-Hodowc%C3%B3w-Trzody-Chlewnej-Polsus-Bydgoszcz-295386154301393

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand