Z najnowszych informacji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wynika, że wirus został potwierdzony w 3 kolejnych departamentach północnej części półwyspu. Pierwszy przypadek został odnotowany 26 sierpnia 2021 na fermie trzody chlewnej bardzo blisko granicy z Republiką Dominikańską. Od końca sierpnia wystąpiło zatem 11 przypadków tej choroby na Haiti.

Pierwsze ognisko dotyczyło stada liczącego 2500 sztuk. Choć kolejne 10. wykryto w mniejszych gospodarstwach, utrzymujących 3-17 świń, dane nie dają powodów do optymizmu. Haiti jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, a produkcja trzody chlewnej odbywa się w większości w gospodarstwach przydomowych. Brak bioasekuracji i odpowiednich środków do przeprowadzania testów wiąże się z koniecznością pomocy zagranicznej. Potwierdzenie pierwszych przypadków z 26 sierpnia b.r. przeprowadziło amerykańskie Centrum Chorób Zwierząt Plum Island.

ASF postępuje również w Republice Dominikany, zajmującej połowę terytorium wyspy Hispaniola.  Ogniska zgłoszono w 28 z 31 prowincji. Ogniska również miały miejsce na mniejszych fermach – poniżej 100 sztuk, jednak wśród najnowszych zgłoszeń, największe stado liczyło 529 świń. Od początku wystąpienia choroby na terenie kraju chorobą zostały dotknięte tylko 2 fermy o wielkości ponad 1000 szt.

W październiku dominikański prezydent Luis Abinader ogłosił rozpoczęcie wsparcia małych producentów dotkniętych ASF. Obejmie ono pomoc techniczną i elastyczne finansowanie w celu promowania przejścia na produkcję innych gatunków zwierząt, takich jak kozy i  kury do czasu opanowania epidemii. Plan zakłada zainwestowanie 72 mln pesos (1,27 mln USD).

Od czasu wykrycia wirusa ASF w kraju, rząd przyznał około 530 milionów pesos (9,31 miliona dolarów) ponad 3000 hodowcom świń, których zwierzęta poddano ubojowi, w ramach środków wprowadzonych w celu zwalczenia choroby. Według rządu dominikańskiego w całym kraju ubito 74 000 świń w ramach planu awaryjnego zwalczania wirusa.

Źródło: https://www.pigprogress.net/

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand