Na ostatniej sesji ISW we wtorek (15.03.2022 r.) zanotowany został spadek cen o 5 centów. Sytuacja ta budziła obawy o możliwych korektach VEZG.  Jednakże wielu kontrahentów wskazywało na  dwa aspekty, które uspokajały obawy.  Pierwszy to duża liczba wystawionych świń, co sugerować mogło próbę gry na wyhamowanie tempa wzrostu, a druga to fakt, że pomimo spadku ceny, nadal obecna była ogromna różnica między małą, a dużą giełdą, co pozostawia miejsce na podwyżkę. Ostatecznie wpłynęło to na wzrost ostatnich notowań sesji VEZG, a cena minimalna wzrosła o 10 centów do poziomu 1,85 euro, czyli poziomu, który notowaliśmy ostatnio w 2020 roku. Na dzień dzisiejszy, po obecnym kursie walut, stawka niemiecka odpowiada 8,71 zł. W porównaniu do zeszłego tygodnia, cena wzrosła o 23 grosze. Różnica ta wynika z umocnienia polskiej waluty, która powoli wraca do poziomu sprzed agresji Rosji na Ukrainę.

W Polsce cenniki są zbliżone do niemieckich. Co ciekawe, na początku tego tygodnia wiele podmiotów skupujących w Polsce oferowało ceny w okolicy nawet 9 zł/kg w klasie E, jednakże mocniejszy złoty wyhamował ten trend i zakłady już mniej chętnie oferują takie stawki.

Bardzo „ciekawą” sytuację mają za to producenci świń w Hiszpanii. Wynika to, z wojny na Ukrainie. Świnie na półwyspie Iberyjskim, tak jak pisałem wcześniej żywione są głównie odpadami pospożywczymi z Ameryki Południowej, jednakże produkt ten należy uzupełnić suchą masą zawarta np. w kukurydzy, czy też pszenicy i wzmocnione olejem jako nośnikiem energii. Problem polega na tym, że te produkty importowano z Ukrainy, a obecna sytuacja przerwała łańcuchy dostaw. Obecnie, zapasy pasz w Hiszpanii starczą na półtora do 3 tygodni! Jeżeli Bruksela nie wyrazi zgody na skarmianie świń paszą GMO (kukurydza), lub nie uda się wznowić handlu ze Wschodem, albo znaleźć nowych dostawców,  na półwyspie Iberyjskim może dojść wręcz do katastrofy, która wywinduje ceny tuczników na niespotykane dotąd poziomy.

Czekamy też na rozwój sytuacji w Polsce, a konkretnie dopłatę do stada podstawowego, czyli tzw. Locha+. Z moich informacji wynika, że ARiMR rozpoczął już wypłatę za pierwszą transzę pomocy. Warto tutaj odnotować, że jeszcze w lutym, przedstawiciele POLSUSu, a mianowicie Prezes Zarządu Głównego – Pan Andrzej Kabat, Sekretarz ZG – Pan Adam Zbojna, oraz Dyrektor Biura POLSUS – Pani dr Anna Hammermaister spotkali się z Panem Lechem Kołakowskiego, pełniącym funkcję Sekretarza Stanu w MRiRW. Na tym spotkaniu przekazane były postulaty Związku, które proponowały między innymi wprowadzenie cykliczności programu dopłat Locha+, a także zwiększenie tej dopłaty dla stad zarodowych, tak aby zrekompensować im niemożliwość skorzystania z większej produkcyjności loszek, które wytwarzają na rynek, oraz niemożliwości z dowolnego meblowania miotów, co jest zabronione w hodowli.

Bartosz Czarniak

Link do źródła

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand