Od 4 maja cena na niemieckiej giełdzie VEZG nie zmieniła się i wynosi 1,80 euro, co daje w naszej walucie 8,27 zł/kg w klasie E. Jest to niższa wartość od proponowanych przez zakłady w Polsce. Obecnie w kraju cena oscyluje maksymalnie w okolicach 8,40 zł WBC. Różnica wynika z kursu złotówki, która w porównaniu do zeszłego tygodnia znacząco się umocniła. Co czeka nas w czerwcu?

W Europie spodziewamy się obecnie czasu, w którym notuje się najniższą podaż żywca wieprzowego od wielu lat. Informacja taka skłania do wniosku, iż w takim wypadku cena za żywiec powinna wzrosnąć. Niestety, sytuacja jest bardziej złożona. Wiele zależy od tego, ile wieprzowiny uda się wyeksportować poza unijne rynki, a jeden z poważniejszych kierunków handlowych, jakim są Chiny zmniejszyły import tego surowca z Europy od początku roku o około 63,1%!  Łącznie, na rynki trzecie UE zmniejszyła eksport o 28,7% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jest to ogromna ilość wieprzowiny, która musi znaleźć odbiorców chociażby na rynku wewnętrznym, a to oznacza, że pomimo bardzo niskiego pogłowia w Europie,  ilość mięsa dostępnego na rynku nie ulegnie zmianom.  Wniosek jest taki, że podwyżki, jeśli będą, to nie spektakularne i zależeć będą od popytu wewnętrznego UE, a chociażby w Polsce,  pogoda nie sprzyja silnemu rozwinięciu sezonu grillowego. Owszem,  w Chinach odnotowaliśmy mocne podwyżki za żywiec świński i cena  przekroczyła 2 Euro za kg (za żywą wagę!), jednakże wynika to bardziej z problemów logistycznych, aniżeli braku surowca, bo tego w Chinach obecnie jest pod dostatkiem. Nie nastawiałbym się więc na to, aby sytuacja w tym Państwie wpłynęła teraz na ceny w UE.

Poprawia się za to sytuacja na rynku paszowym. Zboża nieco tanieją. Wynika to z zapowiedzi lepszych zbiorów zbóż w UE, a także ostatnich deszczy, które w Polsce uratowały wiele plantacji przed efektami suszy. Dodatkowo okres przedżniwny zwykle jest czasem zbijania cen,  aby podczas zbiorów móc kupić jak najtaniej surowiec.  Nie są to spektakularne obniżki, jednakże dla hodowców i producentów, którzy muszą kupować pasze z zewnątrz, każda obniżka zbóż jest dobrą informacją. 

Pewną nadzieją jest zapowiedziane przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Pana Lecha Kołakowskiego rozpoczęcie prac dwóch komisji, których celem będzie opracowywanie na bieżąco rozwiązań,  mających na celu odbudowę pogłowia świń w Polsce. Zważywszy na sytuację światową będzie to niezwykle trudne zadanie. Moim zdaniem pierwsze dwa problemy które trzeba by rozwiązać,  to zahamowanie likwidacji stad, a drugi - ograniczenie powstawania tuczu kontraktowego. Formuła ta jest niezwykle atrakcyjna dla rolników poprzez swoją pewność zarobku, jednakże co raz większy udział tej formuły destabilizuje rynek i pomimo braku ogólnego mięsa na rynku, brak jest presji zakładów na podwyżki. Rozwiązaniem nie powinno być obkładanie tej formy dodatkowymi obowiązkami fiskalnymi, a raczej stworzenie takich rozwiązań, możliwości i warunków, aby rolnikowi bardziej opłacało się produkować, a następnie sprzedawać samodzielnie. Obie Komisje mają przed sobą bardzo trudne zadanie i od wyników ich prac decydować będzie przyszłość polskiej hodowli i produkcji trzody chlewnej.

Bartosz Czarniak

Link do artykułuv

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand