W tym tygodniu kontrakty terminowe na pszenicę na paryskiej giełdzie w dalszym ciągu traciły na wartości. Pszenica w kontrakcie listopadowym potaniała z 197 EUR/tonę do 192 EUR/tonę. Ostatnie zniżki są najprawdopodobniej odzwierciedleniem ruchów cen w Chicago. Jednak spadki na unijnych giełdach nie były aż tak „ostre” jak w Chicago. Poprawiają się perspektywy zbiorów zbóż dla krajów basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina, Kazachstan) a także dla Australii.  W tym tygodniu pojawiła się bardzo optymistyczna prognoza zbiorów zbóż na Ukrainie - w najwyższej dotychczas wysokości, tj. 52-53 mln ton. Utrzymują się dobre szacunki produkcji dla Rosji. Coraz bardziej realne staje się osiągnięcie rekordowego wyniku w Kazachstanie. Tegoroczne zbiory zbóż mogą osiągnąć nawet 25 mln ton, a eksport ok. 10 mln ton. W bieżącym sezonie Rosja dokłada wszelkich starań aby odzyskać rynki zbytu, po wynikającej z embarga nieobecności w gronie eksporterów przez większość poprzedniego sezonu. Ocenia się, że w okresie od 1 lipca do połowy września br. eksport zbóż z Rosji osiągnął już 7,4 mln ton, w tym 6,6 mln ton pszenicy miękkiej. Konkurencyjna cenowo rosyjska pszenica wygrywa większość przetargów na dostawy do Egiptu. Było tak i podczas ostatniego przetargu. Ostatnio ofertę złożyła także Ukraina, co może świadczyć o zaostrzaniu się konkurencji o ten rynek.

Słabnące euro działa jednak na korzyść europejskich eksporterów. Sprawia to, że różnica cenowa pomiędzy pszenicą francuską, a rosyjską staje się coraz mniejsza. Ewentualna dalsza deprecjacja euro będzie więc w jeszcze większym stopniu pomagać eksportowi unijnego ziarna.

Bardzo optymistyczne informacje docierają też z kontynentu australijskiego. Według najnowszych prognoz ABARE, zbiory osiągną 26,2 mln ton, a eksport - 20,4 mln ton. Australijska pszenica jest ceniona za wysoką jakość. Jeśli utrzymają się korzystne warunki pogodowe, to dostawy z Australii powinny podziałać zniżkowo na ceny pszenicy w światowym eksporcie.

Spadki cen pszenicy na giełdzie w Chicago były w tym tygodniu bardzo ostre. Tutaj przez ostatni tydzień pszenica w kontrakcie grudniowym potaniała z 253 USD/tonę do 235,5 EUR/tonę. Na zniżki w USA wpływ miały, poza wspomnianą wcześniej poprawiającą się globalną sytuacją podażową, również ogólne wyniki makroekonomiczne amerykańskiej i światowej gospodarki. Poza tym mocny dolar negatywnie wpływa na amerykański eksport.

Niestety nie najlepiej przedstawia się sytuacja dla pszenicy ozimej HRW w kluczowych rejonach upraw. Przedłużająca się susza utrudnia zasiewy na zbiór w 2012 r.

W bieżącym tygodniu na giełdach ostro zniżkowała także kukurydza. Na CBoT notowania kukurydzy w kontrakcie grudniowym spadły przez tydzień o blisko 20 dolarów za tonę – z 276 USD/tonę do 255,6 USD/tonę. Tak wyraźnych zniżek nie było od dawna. Jest to tłumaczone przede wszystkim przez obawy o spadek popytu i mocny dolar. Zniżki „powieliła” paryska giełda. Notowania kukurydzy w kontrakcie listopadowym spadły przez tydzień z 205 EUR/tonę do 199 EUR/tonę.

W Unii sytuacja na rynku kukurydzy jest znacznie korzystniejsza niż w USA. Zapowiada się wysoka produkcja tego gatunku. Deszcze okazały się być korzystne dla upraw w wielu krajach. Prognozy wyglądają obiecująco. Zbiory w UE prognozowane są na 61,7 mln ton, tj. o 12% więcej niż w poprzednim sezonie. Więcej niż we wcześniejszych prognozach będzie również kukurydzy na Ukrainie.

 

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA, na podstawie Reuters i innych źródeł

 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand