W tym tygodniu notowania pszenicy na paryskiej giełdzie towarowej nadal utrzymywały się poniżej poziomu 200 EUR/tonę, chociaż spadki zostały wyhamowane. Pszenica w kontrakcie sierpniowym w ostatni czwartek kosztowała 191 EUR/tonę. Jest to poziom dużo niższy niż sprzed sześciu tygodni, kiedy to ceny dochodziły do 250 EUR/tonę. Pomimo wyraźnego spadku ceny utrzymują się jednak na poziomie wyższym niż przed rokiem (wówczas wynosiły ok.160 EUR/tonę). Ostatni tydzień przyniósł wahnięcie cen w górę także na giełdzie w Chicago. Notowania pszenicy w kontrakcie lipcowym pod koniec tygodnia wynosiły 229,5 USD/tonę. Jest to jednocześnie poziom cen już tylko w niewielkim stopniu powyżej notowań sprzed roku – 224,6 USD/tonę. Eksporterzy pszenicy już odczuwają skutki konkurencji ze strony rosyjskich dostawców, choć embargo na eksport zbóż z Rosji zostało zniesione dopiero z dniem 1 lipca br. Potwierdzeniem zaostrzającej się konkurencji o kluczowe rynki zbytu są ostatnie zakupy rosyjskiego ziarna przez Jordanię (150 tys. ton) oraz Egipt (170 tys. ton). W przetargu na dostawę pszenicy do Egiptu rosyjska oferta była o co najmniej o 30 USD/tonę niższa od pozostałych eksporterów biorących w nim udział. Oznacza to, że Rosja jest zdeterminowana, aby odzyskać rynki zbytu po tak długiej nieobecności, a unijni eksporterzy staną wobec ostrej konkurencji cenowej. Zbiory pszenicy w Stanach przebiegają bez większych zakłóceń, a plony okazały się być nie takie złe, jak się wcześniej spodziewano. Na początku tygodnia USDA poinformowało, że zaawansowanie żniw pszenicy ozimej ocenia się na ok. 56%, tj. o około 4% więcej w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat.

W raporcie z końca czerwca br. IGC podniosła prognozy zbiorów pszenicy na świecie – z 663 mln ton (w prognozie z 6 czerwca br.) do 666 mln ton (650 mln ton sezon wcześniej). Dodatniej korekty dokonano również w przewidywanym poziomie zapasów pszenicy na koniec sezonu – z 58 mln ton do 61 mln ton. Są to pozytywne zmiany w światowym bilansie pszenicy. Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby ceny giełdowe pszenicy miały powrócić do zwyżek. W tym tygodniu na kluczowych giełdach notowania kukurydzy były wyższe niż tydzień wcześniej. Wzrost ten jednak nie będzie raczej oznaczał powrotu do poziomu cen sprzed kilku tygodni, a jest prawdopodobnie chwilowym ich wahnięciem. Ceny kukurydzy na giełdzie CBoT w najbliższym – kończącym się już niebawem - kontrakcie lipcowym wyniosły pod koniec tygodnia 259 USD/tonę wobec 252,2 USD/tonę tydzień wcześniej. Ceny kukurydzy w okresie ostatnich kilku tygodni w kontraktach terminowych wyraźnie się obniżyły, chociaż ich poziom nadal jest nieporównywalnie wyższy w stosunku do tych sprzed roku. – 166,6 USD/tonę.

Zapowiadają się rekordowe zbiory kukurydzy na świecie. W raporcie z 30 czerwca br. Międzynarodowa Rada ds. Zbóż (IGC) znacząco podniosła prognozę zbiorów tego gatunku na świecie w sezonie 2011/’12 – z wcześniejszych 843 mln ton do 858 mln ton. Dodatnio skorygowano także prognozę zapasów na koniec sezonu – z 114 mln ton do 119 mln ton.

Dobrze oceniana jest sytuacja w amerykańskich uprawach kukurydzy wraz z poprawą warunków pogodowych. W ubiegłym tygodniu USDA podało zaskakująco wysokie szacunki zasiewów kukurydzy oraz wyższe niż oczekiwano oszacowania zapasów tego gatunku.

W bieżącym sezonie duży wpływ na kształtowanie się notowań giełdowych kukurydzy będzie miało jednak zużycie na cele biopaliwowe.

 

 

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA, na podstawie Reuters i innych źródeł

 

 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand