Według danych Komisji Europejskiej, w pierwszych ośmiu miesiącach br. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich ponad 2,6 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o jedną trzecią więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Wartość wywozu była również o jedna trzecią wyższa i wyniosła ok. 5 mln EUR. W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mięso mrożone (52%) oraz podroby i słonina (41%), których wysłano odpowiednio o 55% i 23% więcej niż rok wcześniej. Spadek wywozu dotyczył natomiast świeżego mięsa (-16%), kiełbas i przetworów (-8%) oraz żywca wieprzowego (-55%).

W omawianym okresie br. największymi dostawcami mięsa i produktów wieprzowych na rynki trzecie były nadal Niemcy, Hiszpania i Dania. Z grona ważniejszych eksporterów wszystkie kraje zanotowały znaczące wzrosty wywozu. Pozwoliło to na złagodzenie presji podażowej na unijnym rynku wieprzowiny i wzrost cen, zapoczątkowany wiosną. W drugiej połowie roku prognozowany jest nawet spadek produkcji wieprzowiny w UE, co przy utrzymaniu się wysokiego tempa wzrostu wywozu może przyczynić się do poprawy nastrojów wśród producentów.

Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE w okresie od stycznia do sierpnia tego roku były kraje azjatyckie: Chiny, Hongkong, Japonia, Filipiny i Korea Płd. Prawie wszystkie, oprócz Korei Płd., zanotowały znaczne wzrosty zakupów unijnej wieprzowiny. Chiny zakupiły rekordową ilość, prawie dwukrotnie więcej unijnych produktów wieprzowych niż w pierwszych ośmiu miesiącach ubiegłego roku (ok. 1,3 mln ton), w tym ponad dwuipółkrotnie więcej mrożonego mięsa i o połowę więcej tłuszczy i podrobów. Znaczny wzrost wywozu do Chin jest spowodowany redukcją pogłowia trzody chlewnej w tym kraju oraz konkurencyjnością unijnego mięsa. Poziom wywozu nieco obniżył się w sierpniu br. i był najniższy od lutego, lecz nadal o dwie trzecie wyższy niż przed rokiem. Analitycy przewidują utrzymanie się wysokiego importu wieprzowiny do Chin co najmniej do końca tego roku.

W omawianym okresie br. państwa UE zakupiły w krajach trzecich ok. 21 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 7% mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (67% udział). Najważniejszym ich dostawcą do UE była tradycyjnie Szwajcaria, import z tego kraju wzrósł w skali roku o 6% do 14 tys. ton.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. danych Komisji Europejskiej

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand