W tym tygodniu na giełdach przeważały wzrosty notowań. Kukurydza na Euronext w kontrakcie listopadowym kosztowała pod koniec tygodnia 158,3 EUR/tonę, tj. o 0,8% mniej niż tydzień wcześniej, natomiast pszenica w kontrakcie grudniowym 161,3 EUR/tonę, tj. o 1,9% więcej niż przed tygodniem.

Wspierająco na ceny w ujęciu globalnym podziałał wzmożony popyt na pszenicę ze strony importerów. Syria, za pośrednictwem rządowej agencji ds. zaopatrzenia Hoboob, dokonała transakcji zakupu 1 miliona ton rosyjskiej pszenicy, co pokryje potrzeby w obszarach kontrolowanych przez rząd na rok. Cena rosyjskiej pszenicy w tym kontrakcie wyniosła 168 USD/tonę, tj. w przeliczeniu 152 EUR/tonę. Damaszek subsydiuje dostawy pieczywa dla ludności mieszkającej w kontrolowanych rejonach. Według agencji Reutera, Rosja rozważa dodatkową pomoc humanitarną dla Syrii w wysokości 100 tys. ton ziarna. Kraj doświadczył skutków działań wojennych i niekorzystnych warunków pogodowych, zbierając zaledwie 1,3 mln ton ziarna, co stanowi około połowy zeszłorocznej produkcji.

Poza tym Arabia Saudyjska zakupiła 595 tys. ton pszenicy o jakości HRW, która może zostać dostarczona przez Niemcy. Ponadto, w tym tygodniu egipski importer rządowy GASC zakupił 180 tys. ton pszenicy pochodzącej z basenu Morza Czarnego – z Rumunii (120 tys. ton) i z Rosji (60 tys. ton).

Poza wzmożonym popytem ze strony importerów jako przyczynę ostatnich wzrostów podaje się także wykup krótkich pozycji przez fundusze na CBoT, dotyczyło to głównie pszenicy. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na chicagowskiej giełdzie wyniosły pod koniec tygodnia 137,6 USD/tonę, tj. o 2,6% więcej niż tydzień wcześniej, a pszenicy w kontrakcie grudniowym 152,9 USD/tonę, tj. o 5,1% więcej niż przed tygodniem.

 

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand