W tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na giełdzie Euronext nieznacznie wzrosły. Kukurydza w kontrakcie czerwcowym podrożała przez tydzień o 0,3% do 154 EUR/tonę, a pszenica w kontrakcie majowym o 1% do 155 EUR/tonę. Wspierająco na ceny pszenicy mógł wpłynąć wyjątkowo wysoki eksport pszenicy z UE. W kończącym się tygodniu KE wydała licencje na wywóz 1,055 mln ton pszenicy miękkiej, co oznacza drugi z rzędu tygodniowy wynik w sprzedaży zagranicznej tego gatunku od początku bieżącego sezonu handlowego.

 Czynniki fundamentalne w dalszym ciągu wskazują na utrzymywanie się notowań zbóż na niskim poziomie. Prognozy zbiorów są optymistyczne, przewidywane zapasy końcowe wyjątkowo obfite, a konkurencja o dostawy na kluczowe rynki zbytu nie słabnie. W skali tygodnia notowania kukurydzy w majowym kontrakcie na CBoT były stabilne – 145,1 USD/tonę. Podobnie nieznaczne wahania wystąpiły w przypadku pszenicy w najbliższym kontrakcie – 170,1 USD/tonę.

Wyniki amerykańskiego eksportu zbóż w dalszym ciągu są stosunkowo słabe. W tym tygodniu dolar po wcześniejszym osłabieniu, ponownie zaczął się umacniać. W zderzeniu z wysoką podażą argentyńskiej kukurydzy (ostatnie prognozy w rekordowej wysokości 37 mln ton) może to potęgować problemy w amerykańskim eksporcie tego gatunku. W Stanach odnotowuje się co prawda niekorzystne warunki pogodowe w pasie upraw pszenicy HRW, jednak wysokie zapasy tej klasy pszenicy pozostające po poprzednim sezonie będą łagodziły ewentualne negatywne skutki suszy.

W USA utrzymuje się wyjątkowo szybkie tempo produkcji etanolu, wytwarzanego w przeważającej większości z kukurydzy. W ostatnim monitorowanym tygodniu amerykańska produkcja tego biopaliwa wyniosła 995 tys. baryłek dziennie, tj. tylko o 4 tys. baryłek mniej niż przed tygodniem. Zapasy etanolu wzrosły w skali tygodnia o 334 tys. baryłek do 22,52 mln baryłek. Notowania etanolu w najbliższym kontrakcie na CBoT wynosiły 1,407 USD za galon amerykański.

Pod koniec tygodnia notowania ropy naftowej Brent na londyńskiej giełdzie spadły poniżej 40 USD za baryłkę do 39,75 USD za baryłkę. Notowania ropy mogą pośrednio oddziaływać na kształtowanie się cen biopaliw, więc kierunek w którym będą one podążać w najbliższym czasie może mieć pewien wpływ na ceny kukurydzy lub soi.

Na 17 kwietnia br. w Dausze, stolicy Kataru, zapowiadane jest spotkanie producentów ropy zarówno z OPEC, jak i spoza OPEC. Tematem rozmów ma być zamrożenie poziomów wydobycia ropy. W zeszłym miesiącu cztery kraje (Katar, Arabia Saudyjska, Rosja i Wenezuela) zaproponowały porozumienie pomiędzy kluczowymi producentami ropy co do zamrożenia jej wydobycia na poziomie ze stycznia 2016 r. Dotychczas około 15 krajów, mających łączny udział w wysokości 73% światowego wydobycia, wsparło tę inicjatywę. Dotychczas jednak Libia I Iran nie przyłączyły się do porozumienia. W opinii analityków, oba te kraje mają znaczny potencjał zwiększania produkcji, stąd próby zamrożenia poziomu wydobycia ropy w skali świata mogą się nie do końca udać.

 

 

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł

 

 Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand