Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na listopad’2015 przez tydzień stracił na wartości 2% do 375,3 Euro/t wobec 380,8 Euro/t (-1,4%) przed dwoma tygodniami. W miarę zbliżania się ku końcowi zbiorów rzepaku daje się odczuć presja cenowa na ten surowiec. Tymczasem wieści z różnych państw producentów mówią o spadku zbiorów wobec wcześniejszych prognoz, co w pewnym stopniu wspiera notowania. Zbiory w Niemczech i Polsce są bliskie zakończenia, tymczasem niemieccy spółdzielcy oczekują 21% spadku zbiorów do 4,9 mln ton. Podobnie Francja ostatnio zredukowała prognozy do około 5 mln ton (-9%). Zatem zbiory w UE mogą oscylować wokół 20,7 – 21,5 mln ton wobec 24,4 mln ton rok wcześniej. Na rynku rzeczywistym bardziej zdecydowanie staniały tylko śruty. W bliskiej perspektywie prawdopodobne jest krótkotrwałe utrzymanie spadków cen rzepaku.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na najbliższy termin tj. listopad’2015 w ciągu tygodnia potaniała o 1,8% do 491,9 CAD/t pod wpływem danych USDA o obfitej podaży surowców oleistych. W środę 12 sierpnia br. Canola obniżyła wartość do poziomu najniższego od 2 miesięcy, jakkolwiek w czwartek ceny się odbiły od dna pod wpływem wzmożonych zakupów.

W Chicago sierpniowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień podrożała o 0,8% do 364,9 USD/t, ale kontrakty na dalsze terminy staniały. Po silnej środowej redukcji cen na skutek danych USDA o zwiększenia prognoz zbiorów soi w USA, w czwartek ceny odbiły się. Bardzo dobre perspektywy globalnych zbiorów (w tym w USA) w sezonie 2015/16 powinny dusić ceny soi, o ile anomalie pogodowe, zwłaszcza te w Stanach Zjednoczonych nie spowodują zmiany perspektyw produkcji i podaży soi.

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień przez tydzień staniała o 1,5% do 177,5 Euro/t (przez 2 tyg. o 2,2%) pod wpływem poprawy perspektyw globalnej podaży i dobrego zaawansowania zbiorów wiodących producentów w UE połączonego z silną konkurencją na rynku eksporterów. Firma analityczna Strategie Grains ostatnio zwiększyła nawet prognozy zbiorów pszenicy miękkiej w UE o 3,1 mln tondo 144 mln ton, co oznaczałoby najwięcej spośród różnych prognoz (wg KE 139,4 mln ton). Sytuacja podażowo popytowa w UE wskazuje na spadek cen ze względu na obfite zbiory oraz konkurencję z rejonu Morza Czarnego. Ostatnio największy jej importer Egipt w czwartek zakupił 175 tys. ton pszenicy z Rosji i Ukrainy, potwierdzając jej przewagę cenową wobec pszenicy francuskiej.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na listopad przez tydzień nieznacznie staniała z 182 Euro/t do 181,3 Euro/t wbrew nastrojom w Chicago. Tymczasem SG zmniejszyła prognozy zbiorów kukurydzy w UE o 7,1 mln ton na skutek suszy (we Francji, na Węgrzech oraz Rumunii).

 

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand