W sierpniu br. Rosja, jeden z kluczowych dostawców pszenicy w skali świata, wyeksportowała 4,5 mln ton zbóż, w tym 4,2 mln ton pszenicy zwyczajnej – poinformował SovEcon, powołując się na wstępne dane rosyjskich służb celnych. Rosyjskiemu eksportowi sprzyja deprecjacja rubla będąca skutkiem sankcji nałożonych na kraj związanych z konfliktem na Ukrainie. W ostatni poniedziałek rubel osłabił się w relacji do dolara do rekordowo niskiego poziomu w związku z zapowiadanymi dalszymi sankcjami krajów zachodnich w stosunku do Rosji.
Tempo rosyjskiego eksportu pszenicy w sierpniu br. było bardzo wysokie, spowodowało to niewielkie wzrosty cen rosyjskiej pszenicy. Jak podaje IKAR, ceny eksportowe rosyjskiej pszenicy (fob porty Morza Czarnego) wynosiły 244 USD za tonę, tj. o 1 USD za tonę więcej niż tydzień wcześniej. Ceny w portach Morza Azowskiego podawane były w wysokości 220 USD/tonę. Podobny przedział cenowy podaje SovEcon. Pszenica z 12,5% zawartością białka kosztowała 247,5 USD/tonę (fob rosyjskie porty Morza Czarnego), tj. o 1,5 USD/tonę więcej niż tydzień wcześniej.
Do końca sierpnia br., rosyjscy rolnicy zebrali 47,3 mln ton zbóż z 56% areału. Oznacza to szybsze tempo żniw w porównaniu z zeszłym rokiem. W ubiegłym roku o tej porze zebrano 39,5 mln ton ziarna.


Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i inne źródła


Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand