W Unii Europejskiej na giełdzie Matif w Paryżu tym razem przez tydzień rzepak umocnił pod wpływem ograniczonej podaży wartość o 6,8 Euro/t tj. do 328,5 Euro/t, czyli (+1,5%), wobec 327 Euro/t (+2,1%) przed dwoma tygodniami, wbrew znakomitym zbiorom rzepaku w UE (jak i na świecie). Jakkolwiek opłacalność tłoczenia w sierpniu i wrześniu wydaje się wystarczająca dla przetwórców, to na rynku panuje stagnacja mimo wielkich zbiorów, ponieważ producenci wstrzymują się ze sprzedażą, a przetwórcy nie bardzo chcą oferować wyższe ceny.
Produkcja rzepaku w Unii szacowana jest na około 23,5 mln ton, a być może więcej, ponieważ dzisiaj niemieckie Ministerstwo Rolnictwa oceniło zbiory rzepaku zachodniego sąsiada na 6,21 mln ton (+7,7%). Na rynku rzeczywistym utrzymuje się presja na surowce oleiste w tym szczególnie na soję i śrutę sojową, co skutkowało ich potanieniem. Rzepak jednak podążał za umocnieniem wartości dla kontraktów futures.
W Winnipeg kanadyjska Canola w ciągu tygodnia w kontrakcie na listopad’2014 umocniła wartość o 1,3% do 425,2 CAD/t wobec 429,5 CAD/t przed dwoma tygodniami (-1%) na skutek obaw o mrozy w Zachodniej Kanadzie, które mogą hamować wzrost roślin przed zimą. Równolegle umocnienie cen śruty sojowej w Chicago wspierały Canolę.
W Chicago w ciągu tygodnia wrześniowy kontrakt terminowy na soję stracił na wartości 5,5% do 394,5 USD/t dzięki sprzyjającej pogodzie, która wzmacnia perspektywy rekordowych zbiorów przy ograniczonej podaży surowca na najbliższe terminy oraz dużym popycie eksportowym. Perspektywy rekordowych zbiorów wiszą nad rynkiem soi oraz oleistych. Jednak ceny soi mogą uzyskać wsparcie rosnącego popytu na amerykańską soję i jej produkty w pierwszej połowie sezonu 2014/15 w USA, co związane jest ze wzrostem zapotrzebowania importowego i redukcji podaży eksportowej soi pochodzącej z Ameryki Południowej.
W minionym tygodniu wzrosły ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu pod wpływem spekulacji handlowców co do jakości pszenicy w UE oraz dostępności pszenicy dobrej jakości, podążając również za wzrostem cen kontraktów dla pszenicy w Chicago. Rynkiem wstrząsnęły także obawy o konsekwencje zaostrzenia sytuacji na Ukrainie i rosyjskiej agresji. Należy zauważyć, że Rosja i Ukraina należą do największych eksporterów zbóż na świecie, więc wojna w tym regionie może odbić się na światowym handlu zbożem. Z Francji dochodzą informacje o imporcie pszenicy dobrej jakości, aby zaspokoić popyt eksportowy tego kraju.
Tymczasem kukurydza nieznacznie staniała podążając za nastrojami w Chicago. Na giełdzie Matif w Paryżu pszenica w kontrakcie na listopad wzrosła o 2% do 175 Euro/t, natomiast kukurydza w kontrakcie listopadowym staniała o 0,7% do 152,3 Euro/t.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: WR z wykorzystaniem różnych źródełPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand