Pod koniec bieżącego tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie styczniowym na Matif były o 1,4% niższe niż przed tygodniem – w wysokości 208 EUR/tonę. Nieznaczne dodatnie wahnięcie notowań miało miejsce w przypadku kontraktu terminowego na kukurydzę z realizacją w styczniu br. – o 0,6% do 173,5 EUR/tonę. W grudniu ub.r. ceny unijnej pszenicy były wspierane poprzez wysoki popyt w eksporcie. Wzmożony wywóz był jednym z kluczowych czynników utrzymujących ceny tego gatunku na relatywnie wysokim poziomie. Konkurencja wśród dostawców o najważniejsze rynki zbytu jest jednak w bieżącym sezonie dosyć mocna, zwłaszcza po umocnieniu pozycji krajów basenu Morza Czarnego w eksporcie. Jak podaje egipski GASC, od lipca ub.r. dokonywane były zakupy przede wszystkim od dostawców z tego rejonu. W ostatnim przetargu z dnia 17 grudnia ub.r. GASC zakupił 120 tys. ton rumuńskiej i rosyjskiej pszenicy (z dostawą na 21- 31 stycznia br.). Egipt sprowadza najczęściej około 10 mln ton pszenicy rocznie, z czego GASC zakupuje co najmniej połowę.

Sytuacja na światowym rynku pszenicy wydaje się jednak zmieniać. Być może będzie to dotyczyło także Unii. Zwiększona dostępność pszenicy z krajów półkuli południowej, coraz mniejszy pośpiech w dokonywaniu zakupów ze strony importerów, a także zastępowanie pszenicy w paszach przez inne, tańsze gatunki zbóż mogą wpływać na spadek notowań pszenicy, przynajmniej w najbliższym czasie. Zniżkowo mogą też oddziaływać pojawiające się prognozy produkcji pszenicy na półkuli północnej. Dotychczasowe relatywnie wysokie ceny pszenicy konsumpcyjnej i wyraźny spadek notowań kukurydzy przyczyniły się do zwiększenia areału upraw tego gatunku w skali globalnej. Także w samej Unii spodziewany jest wzrost produkcji pszenicy miękkiej. W ostatnim raporcie Strategie Grains przewiduje tegoroczne, unijne zbiory pszenicy na 138 mln ton, tj. o 2,4% więcej niż w ubiegłym roku. Prognoza ta bazuje przede wszystkim na zwiększonym areale – o 3,8% do 24,1 mln ha. Ceny zbóż w kontraktach terminowych na amerykańskich giełdach kontynuują spadki. Tendencja zniżkowa utrzymuje się zarówno w przypadku notowań pszenicy, jak i kukurydzy na CBoT. Przez ostatni tydzień notowania kukurydzy w kontrakcie marcowym spadły o 1,3% do 165,5 USD/tonę, a pszenicy konsumpcyjnej w najbliższym kontrakcie – o 1,5% do 219,4 USD/tonę. Taniała także pszenica w kontraktach na giełdach w Kansas i Minneapolis. Pszenica HRW na giełdzie KCBT obniżyła wartość przez ostatni tydzień o 2,1% do 231,9 USD/tonę, a pszenica HRS – o 2% do 229,7 USD/tonę. Stan ozimej pszenicy w USA w dalszym ciągu jest dobry. Ocenia się, że zasiewy pszenicy ozimej na Środkowym Zachodzie nie są narażone na większe straty mrozowe. Pomimo odnotowywania ujemnych temperatur, utrzymująca się pokrywa śniegu powinna ochronić oziminy przed ich negatywnymi skutkami. Mrozy mogą być jednak utrudnieniem dla transportu rzecznego. W Argentynie w ostatnim okresie, w niektórych rejonach kraju odnotowano opady deszczu, które będą korzystne dla upraw soi i kukurydzy. W dalszym ciągu utrzymują się jednak zbyt suche warunki w rejonie Buenos Aires i Pampy. Deszcze były też zapowiadane dla Brazylii. Ostatnia poprawa pogody w Ameryce Południowej powinna złagodzić niepokoje o wyniki zbiorów w tym rejonie. Wszystko wskazuje na to, że wysoka podaż zbóż w skali świata (po urodzaju w 2013 r. w krajach półkuli północnej) oraz zwiększająca się dostępność na rynku zbóż od dostawców z półkuli południowej, w połączeniu z dobrymi jak na razie perspektywami zbiorów w kolejnym sezonie, będą w dalszym ciągu działać zniżkowo na ceny zbóż – w tym przede wszystkim paszowych.

 

 

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródełPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand