W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu rzepak w kontrakcie na luty’2014 nieznacznie podrożał o 0,4% do 367,5 Euro/t (przez dwa tygodnie staniał o 10 Euro/t). Producenci wstrzymywali się ze sprzedażą surowca do produkcji oleju rzepakowego. Rynek dalej pozostawał spokojny, a przetwórcy zaopatrzeni są w surowiec do końca roku. Jakkolwiek notowania spadły poniżej 370 Euro/t, to nie musi to oznaczać spadkowego trendu, a jedynie korektę cen i dostosowanie do ograniczonego w tym momencie popytu. Dodatkowo soja wbrew obfitej podaży wspierała rzepak. Tymczasem doniesienia z państw UE ważnych producentów rzepaku mówią o spadku areału pod przyszłoroczny rzepak: we Francji o 6,8% do 1,5 mln ha, a w Niemczech o 1,5% do 1,43 mln ha. W Rotterdamie ceny rzepaku spadły wbrew zmianom na giełdzie.

W Kanadzie w Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na styczeń’2014 w ciągu tygodnia staniała o 1,5% do 441,6 CAD/t (przez 2 tygodnie spadek o 8,2%). W zeszłym tygodniu wartość kontraktów spadła do najniższego poziomu od 3 lat, bowiem jej wcześniejszy poziom był przeszacowany. Ostatnie spadki powodowane były wpływem wyprzedaży kontraktów na skutek wzmożonej sprzedaży na rynku rzeczywistym przez farmerów.

W Chicago w ciągu tygodnia styczniowy kontrakt na soję podrożał o 0,2% do 487,6 USD/t dzięki utrzymującemu się dużemu popytowi eksportowemu na soję i śrutę sojową oraz przy popycie wewnętrznym przetwórców w USA, który był hamowany wstrzymywaniem się farmerów ze sprzedażą. Jakkolwiek pogoda w Ameryce Południowej sprzyja soi, to pojawiły się spekulacje na temat suszy w części rejonów Argentyny. Tydzień wcześniej zgodnie z oczekiwaniami rynek soi zareagował spadkiem cen kontraktów terminowych w reakcji na dane o bilansie soi na świecie USDA z 10 grudnia br., jakkolwiek redukcje były niewielkie.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: WR z wykorzystaniem różnych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand