W tym tygodniu ceny giełdowe zbóż na paryskiej giełdzie obniżyły się nieznacznie w porównaniu z poziomem odnotowanym pod koniec zeszłego tygodnia. Kukurydza w kontrakcie listopadowym potaniała o zaledwie 0,6% do 168,3 EUR/tonę, a pszenica o 0,5% do 185,8 EUR/tonę.

Natomiast na CBoT widoczne były bardziej wyraźne zniżki notowań kukurydzy. W najbliższym kontrakcie (grudniowy) notowania tego gatunku obniżyły się o 4,1% dochodząc do 180,9 USD/tonę. Jest to najprawdopodobniej skutek zwiększającej się dostępności kukurydzy na rynku amerykańskim wraz z postępującymi żniwami oraz bardzo wysokich prognoz tegorocznych zbiorów zarówno w samych Stanach, jak i na świecie.

Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na CBoT od początku sezonu obniżyły się już o 8,4% - z blisko 200 USD/tonę do niewiele ponad 180 USD/tonę. Dla przypomnienia w tym samym okresie rok wcześniej notowania kukurydzy były aż o 28% wyższe i wynosiły 252 USD/tonę.

Wszystko wskazuje na to, że zwiększająca się dostępność kukurydzy w krajach półkuli północnej wraz z postępem zbiorów będzie powodowała utrwalanie się tendencji zniżkowej. Wyraźna odbudowa zapasów, znaczna produkcja i nadwyżka eksportowa w wielu krajach zaliczanych do kluczowych eksporterów tego gatunku, duża podaż pozostałych gatunków paszowych – to wszystko są czynniki przemawiające za kontynuacją spadków cen. W późniejszych miesiącach mogą one być łagodzone przez ewentualne doniesienia z krajów półkuli południowej i raporty o stanie upraw ozimych.

Na rynku europejskim duże znaczenie będzie ponownie odgrywać Ukraina. Kraj ma odnotować rekordowe zbiory zbóż, przewidywane na nawet 58 mln ton. Na podkreślenie zasługuje zwłaszcza bardzo wysoka produkcja kukurydzy. Ukraina w ostatnich latach systematycznie umacniała swoją pozycję w światowym eksporcie zbóż. Bardzo dynamicznie rosła produkcja i sprzedaż kukurydzy na rynki zagraniczne. Także sama UE ma zebrać 64 mln ton kukurydzy, co oznacza aż ok. 11% wzrost produkcji rok do roku.

 

 

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand