W kwietniowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains w dalszym ciągu optymistycznie ocenia perspektywy tegorocznych zbiorów zbóż w UE, pomimo kilku korekt. Unijna produkcja zbożowa ( w UE-28 - z uwzględnieniem Chorwacji) jest prognozowana w wysokości 291,8 mln ton, tj. o 6% więcej niż przed rokiem. Wzrośnie produkcja wszystkich gatunków, z wyjątkiem żyta.

W stosunku do marcowej prognozy SG obniżyła prognozę tegorocznej produkcji pszenicy miękkiej w UE, głównie ze względu na cięcia przewidywanych plonów w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi w Wielkiej Brytanii. Produkcja pszenicy miękkiej we wszystkich 28 krajach Unii (wraz z Chorwacją) jest prognozowana w wysokości 131,1 mln ton wobec 131,6 mln ton w prognozie sprzed miesiąca. Jest to w dalszym ciągu o 5% więcej w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem produkcji.

Produkcja pszenicy zwyczajnej w Wielkiej Brytanii została skorygowana w dół o 0,3 mln ton ze względu na redukcję przewidywanych plonów w stosunku do ubiegłego miesiąca. Było to spowodowane przedłużającą się chłodną pogodą i obfitymi opadami deszczu trwającymi przez prawie cały ubiegły rok.

Strategie Grains zrewidowała w dół również prognozowaną produkcję jęczmienia w UE-28 – o 900 tys. ton do 54,2 mln ton, głównie ze względu na opóźnienia z zasiewami jęczmienia jarego. Zbiory jęczmienia jarego są obecnie przewidywane w wysokości 29,3 mln ton, wobec 30,2 mln ton w marcowej prognozie i 31,3 mln ton w 2012 roku.

Francuscy analitycy podwyższyli natomiast szacunek zbiorów kukurydzy – z wcześniejszych 66 mln ton do 66,5 mln ton. Oznacza to poziom produkcji o 16% przewyższający zeszłoroczne zbiory. Większa produkcja kukurydzy będzie spowodowana zmniejszeniem areału odmian jarych, a zwłaszcza jęczmienia. Dotyczy to przede wszystkim trzech unijnych krajów – Niemiec, Francji oraz Polski.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand