Wielu analityków i handlowców uważa, że coraz bardziej staje się możliwe wprowadzenie przez Rosję ceł w eksporcie zbóż. Wymienianą przez ekspertów prawdopodobną datą jest początek kwietnia br. Według SovEcon, od początku sezonu do połowy stycznia br. rosyjski eksport mógł osiągnąć około 19,5 mln ton i nie wykluczone, że do końca tego miesiąca przekroczy 20 mln ton. SovEcon szacuje, iż potencjał eksportowy Rosji to około 25 mln ton.

Rosyjski rząd zapowiedział pod koniec ubiegłego roku ewentualność wprowadzenia restrykcji wywozowych jeśli eksport zbóż osiągnie 24-25 mln ton. Pomimo, iż krok taki jest rozważany, to ostatnie pogłoski o rychłym wprowadzeniu ceł w rosyjskim eksporcie nie zostały potwierdzone przez źródła rządowe.

Tak czy inaczej wszystko wskazuje na to, że druga połowa sezonu przyniesie drastyczny spadek rosyjskiego eksportu zbóż. Według prognoz, w styczniu br. wywóz zbóż z Rosji może spaść do około 1 mln ton, co oznaczałoby najniższy miesięczny poziom sprzedaży w okresie od początku sezonu 2011/’12. W II półroczu ubiegłego roku Rosja eksportowała od ok. 2,5 mln ton do nawet blisko 4 mln ton (wrzesień 2011 r.) zbóż miesięcznie.

Eksport zbóż z trzech regionów położonych w południowej części kraju (Rostow, Krasnodar i Stawropol) stanowiły 85% rosyjskiego wywozu w drugiej połowie ubiegłego roku. Obecnie ocenia się, że potencjał eksportowy tych trzech regionów został prawie wyczerpany. Pozostaje sięganie po zasoby z odleglejszych części kraju, a to wiąże się z większymi kosztami. Dodatkowym utrudnieniem w eksporcie staje się ograniczenie pracy rosyjskich portów w trudnych warunkach zimowych.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand