Rosja negocjuje umowę barterową z Iranem. Kraj zamierza wymienić zboże o wartości do 500 mln USD do Iranu za ropę naftową. Rosja i Iran rozpoczęły rozmowy o ww. barterze na początku 2014 roku jako sposób na sankcje nakładane przez kraje zachodnie będące konsekwencją konfliktu na Ukrainie.
Andrey Gormakh, pierwszy zastępca dyrektora rosyjskiej firmy handlowej UGC (United Grain Company) poinformował, że firma jest gotowa na dostawę od 1 do 2 mln ton zbóż do Iranu w zamian za ropę.
Waszyngton ostrzegł Rosję przed zawieraniem umowy barterowej z Iranem podkreślając, że taki krok będzie miał wpływ na rozmowy o irańskim programie nuklearnym.
W 2014 roku Rosja odnotowała bardzo dobre wyniki produkcji pszenicy – najwyższe od sześciu lat, z kolei Iran miał słabe zbiory zbóż, poniżej wcześniejszych oczekiwań.
W poprzednich latach Iran sprowadzał około 5 mln ton zbóż rocznie, w bieżącym sezonie handlowym ilość ta może wzrosnąć do 6 mln ton. Według UGC, zapotrzebowanie kraju na importowane zboże jest szacowane od 5-7 mln ton w skali roku. Pewnym problemem z dostawami do Iranu są kwestie logistyczne. UGC ma dostarczać ziarno do południowych portów Iranu, co wpłynie na koszty frachtu, bowiem północne porty nie będą powiem w stanie przyjąć statków z Rosji.
Rosja zebrała dotychczas 50 mln ton zbóż z 64% obsianego areału. Eksport pszenicy w sezonie 2014/15 rozpoczął się w lipcu br. Według rosyjskiego związku zbożowego, kraj wyeksportuje w całym sezonie handlowym 22 mln ton pszenicy.
Także Kazachstan ma nadzieję na zwiększenie eksportu zbóż do Iranu – do nawet 2,5 mln ton – poinformował ostatnio prezydent kraju Nursultan Nazarbayev. Intensyfikacja dostaw kazachskiego zboża na ten rynek może się zwiększyć zwłaszcza po uruchomieniu irańskiego odcinka połączenia kolejowego pomiędzy Kazachstanem, Turkmenistanem i Iranem, spodziewanego w listopadzie br.


Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i inne źródła


Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand