Niestety na Zachodzie bez zmian (1,20 Euro za kg w klasie E), przez co i u nas cenniki dalej tkwią na tym samym poziomie (maks. ok 5,45 zł za kg w klasie E -strefa biała), co powoduje tkwienie producentów mocno poniżej progu opłacalności. Mówi się, że średnio rolnicy dokładają nawet 180 zł do każdego tucznika! Tej sytuacji nikt nie wytrzyma, o ile nie otrzymamy pomocy z zewnątrz. Czy na taki ruch zdecyduje się nowy Minister Rolnictwa? Izby Rolnicze apelują do Rządu o dopłatę do każdej maciory w stadzie w wysokości 1000 zł, co miałoby wspomóc cykl zamknięty. Kwestią kolejną jest jeszcze wsparcie cyklu otwartego.
Wracając jednak do rynku i do tego, co wiadomo. Na dzień dzisiejszy mówi się, że w całej UE (poza Hiszpanią), produkcja świń spadnie do końca roku, co powinno przynieść wzrosty cen na wiosnę, tylko ilu z Nas tu zostanie? Już teraz firmy handlowe są zalewane maciorami, które pochodzą z likwidowanych chlewni, przez co ich cena jest niesamowicie niska i nie przekracza 2 zł za kg... Wspomniałem, iż tylko Hiszpania nie zmniejszyć produkcji. Spowodowane jest to niebywale niskimi kosztami żywienia, opartymi o importowane z Ameryki Południowej produktami ubocznymi przemysłu spożywczego. Hiszpania, jako jedyna może nawet zwiększyć produkcję, gdyż ich próg opłacalności wynosi nieco ponad 1 Euro, więc widać że nie mają oni takich problemów finansowych jak chociażby my...
Teraz pytanie, czy może się coś stać na świecie, co mogłoby spowodować wzrost zainteresowania wieprzowiną z Europy? Podobnie jak kilka lat temu, jest to ASF... tyle że nie w Chinach, a w USA. Obecnie kraj ten znacząco eksportuje do Państwa Środka, jednakże tamtejsi producenci obawiają się ASFu, który coraz bardziej zbliża się do ich granic. Niezależnie od tego, już wiemy, że Francja porozumiała  się z Chinami o rejonizacji produkcji w wypadku wystąpienia pomoru. Zapewne odbyło się to kosztem ustępstw zarówno politycznych, jak i gospodarczych wobec Pekinu. Właśnie z przyczyn politycznych, nie tak dawno temu, Pekin wykreślił z listy dostawców wieprzowiny Belgię, która to potępiła niektóre działania Rządu chińskiego.
Jak widzimy, cena świń nie zależy tylko i wyłącznie od popytu, czy  eksportu, ale i od decyzji politycznych poszczególnych państw.

Bartosz Czarniak

Źródło: https://www.facebook.com/Pomorsko-Kujawski-Zwi%C4%85zek-Hodowc%C3%B3w-Trzody-Chlewnej-Polsus-Bydgoszcz-295386154301393

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand