Informacje z obrad  Krajowej Rady Klasyfikacji Tusz Zwierząt Rzeźnych* w dniu 6 lipca 2009 r.
 
Dane IPMiT wskazują na systematyczną poprawę mięsności tuczników w rzeźniach prowadzących klasyfikację poubojową. Średnia mięsność tusz w 2008 roku wynosiła 54,4% przy średniej masie tuszy wynoszącej 84,7 kg. Natomiast w roku bieżącym średnia mięsność tusz ze skupu masowego kształtuje się na poziomie 54,5% przy średniej masie tuszy na poziomie  88,6  kg., co oznacza poprawę jakości tusz mimo wzrostu masy tusz.
 
Obowiązkowi klasyfikacji tusz wieprzowych  w systemie EUROP podlegają ubojnie, które ubijają tygodniowo powyżej 200 sztuk świń. Według GIJHARS (na podstawie danych Inspekcji Weterynaryjnej  za 2008 rok) w Polsce funkcjonują 492 ubojnie trzody chlewnej ( dla porównania w roku 2007 było ich 808). Liczba ubojni trzody chlewnej podlegająca obowiązkowi  klasyfikowania tusz wieprzowych wynosi 313.  Według danych IERiGŻ w 2008 r. ubito prawie 22 mln świń, z tego w nadzorowanych rzeźniach ubito 16,6 mln (75,8% całkowitego uboju  świń w Polsce) a sklasyfikowano  12,6 mln tusz.
 
Podczas wykładu nt. Nowelizacji ustawy z dnia 21 grudnia o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, wygłoszonego w ramach  XXXI Dni Przemysłu Mięsnego, Pani inspektor Dorota Krzyżanowska podała, że spośród  zakładów ubojowych zobowiązanych do powadzenia klasyfikacji poubojowej EUROP  aż 1/3 takiej klasyfikacji nie prowadzi, w tym jest około 30 zakładów, które uchylają się nagminnie od jej wprowadzenia od roku 2005 a drugie tyle od roku 2006.
 
Według  raportu GIJHARS analiza sposobu rozliczenia zakupu trzody chlewnej z dostawcami wykazała, że najczęściej było ono prowadzone wyłącznie  na podstawie wagi żywej – w 222 ubojniach, tj. prawie 71% wszystkich kontrolowanych ubojni. Rozliczenie na podstawie wagi żywej lub masy tuszy i wyniku klasyfikacji (zależnie od życzenia dostawcy) prowadzono w 63 ubojniach, tj. 20% wszystkich kontrolowanych. Rozliczenie wyłącznie na podstawie masy tuszy i wyniku klasyfikacji prowadzono tylko w 28 ubojniach, co stanowi 9% wszystkich kontrolowanych ubojni. 
 
 Przyjęto za konieczne przeprowadzenie weryfikacji obecnie stosowanych równań regresji do szacowania mięsności tusz. Uważa się, że wraz ze wzrostem jakości tusz masowego pogłowia opracowanie i wdrożenie nowych równań regresji dałoby średni wynik mięsności tusz wyższy o około 2 punkty procentowe w porównaniu do obecnego. Złożono stosowne wnioski do MRiRW, aby  uzyskać środki finansowe na przeprowadzenie badań i opracowanie nowych równań. W kręgach fachowców branży dyskutowana jest potencjalna możliwość przebadania i wdrożenia do stosowania w praktyce prostego i zarazem taniego urządzenia liniowego do oceny jakości tusz. Mogłoby to rozwiązać problem oceny w małych ubojniach.
 
Prognoza  cen skupu  do grudnia 2009 r.
Uwzględniając sezonowe wahania podaży Zespół Ekspertów działający przy ARR prognozuje, że przeciętne ceny skupu trzody chlewnej do końca 2009 r. mogą kształtować się następująco:
Żywiec wieprzowy
·       5,10-5,40 zł/kg (wrzesień)
·        4,70-5,00 zł/kg (grudzień)
Zboża
Pszenica ogółem
·        480-500 zł/t (wrzesień); 500-530 zł/t (grudzień)
Pszenica konsumpcyjna (przewidywana cena w transakcjach giełdowych)
·       530-550 zł/t (wrzesień); 550-580 zł/t (grudzień)
Żyto
·       370-390 zł/t (wrzesień); 380-410 zł/t (grudzień)
 
*Krajowa Rada Klasyfikacji Tusz Zwierząt Rzeźnych działa za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i jest powołana przez Dyrektora Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego w Warszawie. Rada jest organem doradczym i opiniodawczym, której zadaniem jest opiniowanie ważniejszych problemów związanych z systemem klasyfikacji tusz zwierząt rzeźnych, oceną jego funkcjonowania oraz doradztwem w rozwiązywaniu ważnych przedsięwzięć związanych ze skupem zwierząt rzeźnych.

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand